Vysněné vlastní bydlení – pro co se rozhodnout?

Ač se to může zdát překvapivé, každý nesní o životě ve vile s bazénem. A o cenách to v první řadě také není, protože byt v dobré čtvrti může mít stejnou nebo i vyšší hodnotu než domek na vesnici. 

 

Cesta do práce

Dojíždění za prací se nás může týkat v domě i bytě, protože nikdy nevíte, kam vás osud zavane a na kterém místě budete vykonávat svou práci a stěhovat se při každé změně místa výkonu zaměstnání není příliš lákavé. Překvapivě však bydlení za městem může být dopravně výhodnější, pokud do města vede obchvat či dálnice. U opravdu velkých měst můžete dopravou v MHD strávit mnohem více času. Když zvolíme možnost domu za městem či na vesnici, vlastnictví auta (a často nejednoho) pro nás bude nutností. V bytě budeme možná muset řešit parkování, pokud nebude parkoviště součástí domu.

Rodinný dům

Soukromí

Když se řekne byt v paneláku či bytovém domě, představíte si sousedku s uchem na zdi? Nebo jak se bušením do topení snažíte překazit noční párty bytu pod vámi? A rekonstrukce sousedních bytů se zdají být občas bez konce… Vlastní dům také nemusí znamenat úplný klid od sousedů, protože zvláště v satelitních městečkách jsou stavby nalepené těsně na sebe a bez dvoumetrových nepropustných plotů jsme mnohem více na očích, než za zdmi v paneláku. Sousedy si bohužel nevybereme.Oproti bytu ale v domě tolik neriskujeme, že způsobíme nepříjemnost někomu dalšímu. V přízemním domě nezpůsobí vyteklá pračka takovou pohromu jako v patře, a pro vrtání poliček se můžete rozhodnout kdykoliv.

Obývací pokoj

Povinnosti

V bytě nás může zaskočit vysoký příspěvek do fondu oprav, zvlášť pokud se jedná o starší dům a je třeba investovat do modernizace. V domě je zase vše už jen na vás – o modernizaci si rozhodujete sami. Ale také jste sami za sebe ve chvíli, kdy je potřeba vydat nákladnější investici – jakou je třeba výměna střechy či oken. A některé věci lze těžko ošidit, jako sekání zahrady či v zimě odsekávání ledu ze střechy. Stejně jako každý není sociální tvor milující město, tak každý netouží po fyzické práci na domě či zahradě. Zodpovědnosti se ale nezbavíte ani v jednom případě, a tak je potřeba ten zásadní krok k vlastnímu bydlení pečlivě zvážit.