Jak na škůdce na záhonech

Pro založení rostlinného a účinného kompostu na zahrádce k použití, je dozajista kompost z kopřivy dvoudomé, která obsahuje určité pečující látky.  Mimoto existuje i mnoho dalších možností ke kompostování a hnojení. Kdykoliv se na zahrádce v záhonech objeví nějací živočišní škůdci, zahrádkář doufá, že se pomocí konkrétních odvarů z bylin těchto škůdců na svých rostlinách zbaví. To už je však většinou pozdě, protože škůdci přichází zpočátku obvykle, pokud zahrádkář naveze na svůj pozemek půdu, která je sice dostupná pro rostliny, ale která se neshoduje s rostlinami na jeho zahrádce. Tehdy jsou aplikace bylinných odvarů na rostliny opožděné, takže bývají jen a pouze nouzové řešení.

Hmyz

Nejrozumnějším řešením pro posílení odolnosti pěstovaných rostlin je pracovat se speciálními biologickými komposty, anebo tyto bylinné odvary přidávat do zeminy při přípravě seťového lůžka, aby mladé rostlinky mohly v této pro ně připravené půdě rovnou růst. Je samozřejmé, že nelze udělat a připravit speciální kompost pro všechny druhy rostlin, které na zahrádce máme. Pokud je například lesní školka se stromky, a chtěli bychom připravit půdu pro určitá semena těch kterých stromků, pro tento účel si vypěstujeme speciální kompost z dubového listí, anebo kompost z bukového listí, který následně rozložíme okolo půdy, pro jednotlivá semena stromků, jako v prostředí venku v lese, kde semena stromků přirozeně vyrůstají.

Rostlinky

Protože toto však na normálních zahradách je sotva proveditelné, měli bychom namísto toho použít kompost, který je nutné nechat ležet po celý rok, tak, aby na kompost při rozkladu všech rostlinných a biologických odpadů mohla působit souhvězdí celého slunečního roku. Takovýto kompost by pak měl být rozprostřen na zahrádce ve správnou dobu. To obvykle znamená, že můžeme kompostovat na podzim, pokládat tento kompost na příslušné záhonky na zahradě a zapracovat kompost do půdy.