Nový plynový kotel

Všichni majitelé rodinných domů to znají. Jak plyne čas, stárne i jejich obydlí. A sotva se opraví elektrické rozvody, přestane uprostřed zimy fungovat plynový kotel. Ujišťování plynařů při každoroční kontrole, že kotel zajistí ještě nejméně tři roky služby, se bohužel nesplní. Ze dne na den, z hodiny na hodinu, z minuty na minutu vypoví službu. Radiátory v celém domě ochladnou a teplá voda přestane téct. Přivolaní odborníci se sice pokusí o opravu, ale už navečer je jasné, že bude nutné koupit kotel nový. A vzhledem k mrazivému počasí, co nejdříve.

Studené radiátory

Při výběru nového kotle, kterým je potřeba dům nejen vyhřát, ale zajistit i ohřev vody, si určitě nechejte odborně poradit. Protože nabídka na trhu je opravdu bohatá, jako první ukazatel bude cena. Je jenom na majitelích rodinných domů, jakou investici si mohou dovolit. A od toho se odvine další aspekt. Jakým typem paliva chcete topit. Protože všichni máme jiné preference. Rovněž dopad na životní prostředí je nutné brát v potaz. Aby jej nový kotel co nejméně zatěžoval. Ekologické vytápění a zároveň i ohřev vody nabízí kotle plynové. Spalování zemního plynu zatěžuje ovzduší nepatrným množstvím škodlivých zplodin. Vzhledem k velikosti domu je potřeba vybrat kotel s dostatečným výkonem či pokrytím tepelných ztrát obydlí. Mezi kotle, šetrné nejen k peněžence, ale i k přírodě, patří plynové kondenzační. Jejich účinnost bývá skoro stoprocentní.

 

Investice do nového kotle

Hlavní předností je nižší spotřeba plynu při dodržení určité teploty v místnostech. A tímto se investice do jeho pořízení se majitelům brzo vrátí. Kondenzační kotel totiž dokáže zužitkovat i teplo, které by při jiném způsobu vytápění přišlo vniveč. Kotle na biomasu, jejichž hlavní výhodou dlouhá životnost a v současné době i vysoká automatizace. Jsou vhodné pro všechny, kterým nevadí náročnější obsluha. A rovněž je potřeba zajistit i vhodné místo na uskladnění topného materiálu. Které lze v současnosti zajistit za příznivé ceny. Za ekologičtější variantu jsou nabízeny kotle na biomasu. Pelety či štípané dřevo jsou paliva, považována za trvale udržitelný zdroj energie. Vysoká výhřevnost válečků, tvořených slisováním dřevního odpadu, zaručuje při spalování nejmenšího množství zplodin. Na nákup tohoto druhu kotle je možné dostat i státní dotaci. V současnosti se na trhu objevily olejové kondenzační kotle. Oblibu si rychle získaly díky své vysoké účinnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Do budoucna výrobce plánuje s přechodem z fosilních olejů na takové, které budou mít podíl bio oleje.