Autem na dovolenou? Pokud si troufáte, dobře si auto zkontrolujte!

Těšíte se, až vyjedete v létě na dovolenou? Plánujete cestu autem? Pak se na takovou cestu musíte i dobře připravit. Co sebou a jak připravit auto? 

Autem na dovolenou? Pokud si troufáte, dobře si auto zkontrolujte! 

Autem na dovolenou se v létě vydává hodně lidí, cesta autem je totiž pohodlná, zvláště pokud se cestuje s malými dětmi, navíc si trasu můžete plánovat sami. Zastavíte si kdykoliv, nikomu se nemusíte podřizovat, ale pokud se vydáváte na delší cestu, mělo by být vaše auto v perfektním stavu. Připravte se na všechno a nezapomeňte dobře zkontrolovat technický stav vozidla. Na co byste si měli dát pozor a jak se vyhnout potížím na cestách? 

jízda autem

Jak na tom vaše auto je? 

Každý řidič si je obvykle dobře vědom toho, jak na tom jeho auto po technické stránce je. Starší auta se častěji mohou porouchat, na to je třeba dát pozor a s případnými problémy se musí počítat. Před každou delší cestou je nutné zkontrolovat všechno potřebné. V dobrém stavu by měly být pneumatiky, ale i kapaliny, brzdy nebo stěrače. Pokud si nejste sami jisti tím, zda je všechno v pořádku, auto si pro jistotu nechte zkontrolovat v servisu. Tam vám i všechno potřebné doplní a poradí. Nikdy si neříkejte, že jednu delší cestu auto ještě určitě zvládne, nic nenechávejte na později a nespoléhejte na náhodu. Pokud se auto pokazí v zahraničí, může vám to nejen pokazit dovolenou, ale také se vám to značně prodraží. 

cesta autem

Kam jedete? 

Technický stav vozidla je ale jen jedna věc. Před cestou je nutné ujistit se, že znáte všechna pravidla silničního provozu dané země, do které se chystáte. Pozor na to, ne všechno, co platí u nás, platí i v zahraničí a jednotlivá pravidla se mnohdy liší. To se týká třeba i povinné výbavy vozidla. Také si zjistěte přesnou trasu a zvažte, zda zvládnete tolik kilometrů bez vystřídání. Někdy je lepší mít sebou ve voze dalšího řidiče, co může převzít v případě potřeby řízení za vás. Únava za volant skutečně nepatří. 

Pokud vyjíždíte do zahraničí, dobře si překontrolujte i doklady a mějte vše potřebné u sebe. Pojištění v případě havárie se také vyplatí mít.