Proč zvolit právě americkou hypotéku?

Zatímco klasická hypotéka na bydlení je všem dobře známa, americká hypotéka je pro mnohé velkou neznámou. Možná tak trochu nešťastně nazvaný úvěrový produkt, který má s hypotečním úvěrem jen pramálo společného a možná v tom tkví kámen úrazu.

  • Účelovost

Americká hypotéka má od té klasické jednu zásadní výhodu, tou je její neúčelovost. Zatímco běžný hypoteční úvěr v bance si je možné vzít jen za konkrétním účelem, přitom tento účel je realizace vlastního bydlení. Americká hypotéka je v tomto ohledu natolik benevolentní, že peníze z ní můžete čerpat na cokoliv. Mnoho lidí jí volí i v případě realizace bydlení, kdy řemeslníci nabízejí velkou slevu při placení na ruku.

  • Úroková sazba

úroková sazba

Roční úroková sazba je v tomto ohledu přeci jenom o něco horší než je tomu v případě klasické hypotéky na bydlení. Přesto za podmínek podobných spotřebitelským úvěrům, můžete získat jen o něco horší úrok než je u běžné hypotéky. Aktuálně se roční úroková sazba amerických hypoték pohybuje kolem 5%, což je rozhodně výhodnější než u dlouhodobých spotřebitelských úvěrů. Zde se totiž pohybuje s pravidelností nad 10%, což je z dlouhodobého hlediska značně nevýhodné.

  • Výše půjčené sumy

podpis smouvy

I když má americká hypotéka charakteristiku spotřebitelských úvěrů, půjčit si zde můžete mnohonásobně vyšší obnos peněz. Ten se samozřejmě banku od banky mění. Vždy je však potřeba ke schválení žádosti zastavení nemovitosti, což může být pro mnohé zásadní problém. V případě, kdy dlužník nedostojí svým závazkům, které vůči věřiteli (bance) má, banka může okamžitě přistoupit k zabavení a následnému prodeji. Maximální výše půjčené částky se odvíjí od ceny nemovitosti, některé banky však v případě americké hypotéku mají nastavenou nejvyšší možnou výši bez ohledu na cenu nemovitosti. Hypotéku na nemovitost navíc není možné čerpat v maximální možné výši ceny nemovitosti.