Jak zabránit přehřívání PC v letních měsících?

Přehřívání počítače je problém téměř každého druhého vlastníka počítače. Lidé, co počítačům moc nerozumí obvykle popisují problém spojený s přehříváním jako že se jim počítač seká, nereaguje jak by měl a je hlučný. Málokoho napadne, že problém, který popisují je spojený právě s přehříváním PC. Jak poznat, že se PC přehřívá a jaké je možné řešení?

 

muž u PC

 

Jak již bylo zmíněno, PC který se přehřívá má obvykle stejnou charakteristiku. Seká se, je pomalý, někdy dokonce úplně zamrzá nebo se i nečekaně vypíná. K přehřátí může dojít dvojím způsobem. Prvním je přehřívání bez jakéhokoliv zatížení počítače. Přehřátí tohoto typu se dá řešit jednodušeji, protože se obvykle jedná o očividný a extrémní problém. Například, že nám vůbec nefunguje ventilace, nebo někdo při instalaci chladícího bloku na procesor ponechal na spodní části ochrannou nálepku, která se má odstranit. Jestliže si nejste jisti, kde problém hledat a jaké jsou součástky počítače, navštivte odborníka, který vám problém vyřeší. Pokud se alespoň trochu vyznáte v PC součástkách, můžete to jednoduše zkontrolovat sami otevřením skříně a vizuální kontrolou ventilátorů.

 

počítač

 

Druhým způsobem přehřívání je to, které je způsobeno nadměrnou zátěží. Tento druh přehřátí se pak řeší těžko.  Jediné, co můžete udělat je pořídit si lepší komponenty, které jsou odpovědné za chlazení počítače, pořídit si vodní chlazení a tak dále. Všechno jsou to však velmi nákladné a složité kroky. Jednodušší způsob zabránění přehřívání je vyhledat náročné aplikace a pokusit se o zmírnění jejich zátěže na počítač. Obvykle to jsou náročné hry. U nich si hlavně přes léto můžete snížit detaily, nastavit si maximální hodnotu FPS, vypnout graficky náročná nastavení jako je třeba Ray Tracing a podobně. Také doporučujeme hrát hry pouze večer nebo brzy ráno. Přes den je totiž největší výheň a i těch pár stupňů navíc může způsobit přehřívání systému. Pokud doma máte klimatizaci, máte vlastně vyhráno a nemusíte se strachovat.