Nezařazené

Ženy ve světě IT

Začneme jednoduchou otázkou na začátek: “Kolik znáte děvčat ve svém okolí, které pracují v IT?” Vynechte ale všechny pozice typu účetní, sekretářka či asistentka ředitele, personální apod. Máme na mysli především pozice programátorek, testerek či administrátorek systému, případně psaní technické dokumentace, support pro zákazníky s technickým zázemím.

Tušíme, že k výpočtu využijete jednu, v ojedinělých situacích, obou rukou a prstů na nich. Je to tak, i v 21. století, kdy minimálně v Evropě máme rovnoprávnost žen a mužů, ve světě IT se stále pohybuje výrazně méně žen jak mužů. Ve větších firmách se poměr pohybuje přibližně 1 : 20, což opravdu není vysoké číslo. Na fakultách s informatickým či technickým zaměřením bychom dívky mohli hledat lupou.

Kde je problém?
Kladete si otázku, proč se ženy v IT světě vyskytují ojediněle? I my si ji klademe a nejčastěji dostáváme odpovědi typu:
• svět IT se pořád vyvíjí a žena nebude mít čas a sílu držet krok,
• moc technický složitý obor pro chápání žen,
• muži mají lepší logické myšlení, budou mít konkurenční výhodu.

Myslíme si, že jsou to jen jakési přežitky minulých dob či společensky dříve utvářený pohled. Naopak se ukazuje, že ženy často přichází s originálními prvky do řešení IT problémů. Ženy programátorky a testerky bývají velice pečlivé a kladou větší důraz na kvalitu výsledku.

Czechitas
Právě problematikou málo žen v IT se zabývá i sdružení Czechitas. Jejich hlavním mottem je tvrzení, že i ženy mají ve světě IT své místo vedle mužů.
Czechitas chce a dělá vše proto, aby sdružovalo ženy, ale vlastně už dívky a studentky, které mají zájem o IT svět. Dává jim možnost se účastnit workshopů, letních škol tak, aby se i ženy mohly vzdělávat v kolektivu dalších žen, nemusely se tak bát případných posměšků ze strany mužů.

Více o jejich nabídce, zakladatelce Ditě a osudech dalších organizátorek si můžete přečíst na jejich webu czechitas.cz.