Nezařazené

Jak vybrat varnou desku?

Bez plotýnek nebo varné desky si dnes nedokážeme vaření představit. Varné desky potřebují ke svému chodu dva druhy energie. Elektřinu a plyn. Jakou varnou desku si vybrat, když je jich na trhu tolik?
stojan na nože
Plynová
Plynová varná deska je klasika, na kterou hodně lidí nedá dopustit. Plynové hořáky jsounejrychlejší, okamžitě reagují a snadno se regulují. Nejlevnější povrchy jsou ze známého smaltovaného plechu, za lepší cenu si pořídíme nerez nebo sklokeramiku. Užitečná funkce je pojistka proti zhasnutí plamene, zapalování elektrické nebo automatické. Jako bonus jsou jedny trysky na zemní plyn a druhé jsou přidávány na propan butan. Má jednoduchou obsluhu a je cenově nejdostupnější. Nevýhodou je pomalejší vaření, možnost popálení od ohně, složitější čištění povrchu i mřížek a nižší výdrž. Nutností je instalace přívodu plynu.
Elektrická
·         Litinová– pomalu se zahřívá, má pomalou regulaci, ale je nejlevnější. Hůř se udržuje.
·         Sklokeramická– má nízkou spotřebu, dobře se udržuje, má odolný povrch, nepotřebuje žádné speciální hrnce. Má vyšší spotřebu než indukce. Má časovač, funkci na udržování teploty a dětskou pojistku.
·         Indukční – při nejnižší spotřebě má vyšší cenu, k vaření na ní potřebujeme speciální nádobí. Zahřívá se jen, když na ni postavíme hrnec, ale když hrnec dáme pryč, ihned se ochladí. Nespálí omáčku, kterou jsme na desku vylili. Má moderní funkce jako je dotykový ovládač, časovač a podobně. Jednoduše se udržuje, má funkci na udržování teploty a dětskou pojistku.
sklokeramická varná deska
Můžeme si vybrat varnou desku s1-6 plotýnkami, hořáky nebo varnými zónami různých velikostí. Záleží na tom, jak často vaříme nebo pro kolik osob. Nejčastější volbou jsou plotýnky čtyři. Elektrické varné desky bývají osazenyčidly proti přetečení nebo vznícení oleje. V případě ohrožení ukončí vaření, aby nedošlo k poškození přístroje a vzniku požáru.
Důležitým parametrem varné desky je také dizajn a barva. V nabídce je od klasické bílé, pastelové barvy, matné nebo lesklé až po stylovou hnědou nebo černou barvu. Vybírejme tak, aby se varná deska hodila k našim dalším spotřebičům, které máme v kuchyni.