Jak cestovat v klidu s malými dětmi? Na cestu autem se dobře připravte!

Chystáte se na dovolenou a poprvé s vámi budou cestovat i malé děti? Pokud vyrážíte na cestu autem či dokonce autobusem, řádně se na to připravte. 

Jak cestovat v klidu s malými dětmi? Na cestu autem se dobře připravte! 

Cesta na dovolenou může být docela náročná, náročnější, než balení. Myslíte si, že to není možné? Vždyť cesta je obvykle příjemná, zvláště když se na dovolenou už moc těšíme. Jenže, jak cestovat v klidu s malými dětmi? To je opravdu někdy hodně těžké a to hlavně psychicky. Je třeba dopředu dobře zvážit, zda je vůbec vhodné brát ty nejmenší děti na delší cestu, i když některé děti s tím vůbec problémy nemají, jiné děti snášejí cesty autem či autobusem, které trvají několik hodin, opravdu těžce. U dětí starších pěti let už takový strach mít nemusíte, ale s těmi menšími dětmi to může být boj. Jak se na cestu dobře připravit a jak ji zvládnout bez problémů? 

jak na cestování s dětmi

Dobře se vybavte 

Na cestu si musíte sbalit všechno potřebné. A co je vlastně potřebné? To se odvíjí samozřejmě od věku dítěte. Pokud cestujeme s úplně nejmenšími dětmi, je třeba mít dostatek jídla a pití, samozřejmě i plen a popřípadě i náhradního oblečení. Malé děti, které cestu prospí, jsou pokladem, pokud se vám tohle podaří, máte vyhráno. Můžete tak cestu naplánovat na dobu, kdy dítě normálně chodí spát. Některé děti totiž mohu mít problém vydržet sedět v autosedačce, což je pak docela obtížné. Pokud ale jedete vlastním autem, můžete samozřejmě častěji zastavovat, ale při cestování veřejnými prostředky, tuhle možnost mít nebudete. 

Na cestu si vezměte i léky na nevolnost, malým dětem totiž v dopravních prostředcích často bývá špatně. Pokud to bude vaše první cesta, bez takového léku byste ani neměli vyrážet. Na cestu je také dobré podat dítěti jen lehké jídlo, ze kterého mu nebude nevolno. 

děti v autě

Zabavte ho

Kromě těchto praktických věcí, nezapomeňte ani na zábavu a hračky. Větší děti po cestě mohou hrát hry na mobilním telefonu nebo tabletu, ony totiž větší děti ani obvykle už celou cestu prospat nedokážou. Menším dětem vezměte oblíbenou plyšovou hračku, ale třeba i knížky s obrázky a podobně. Prostě cokoliv, co dítě skutečně dokáže zabavit a hlavně uklidnit. Při první cestě si nemůžete být nikdy jistí, jak bude dítě reagovat. 

Pro první cesty volte kratší trasy, je to rozhodně lepší a snadněji cestu zvládnete vy i dítě.