Proč si pořídit saunové lávové kameny

Sálavé teplo k úspoře topných zdrojů

Že kameny absorbují tepelnou energii, je známo například lidem, co si pořídí kamennou dlažbu na terasu svého domu, a chtějí se po ní procházet naboso. I několik hodin po západu slunce to nebude vůbec možné, jak budou kameny rozpálené. Lávové kameny chlorito.cz se samozřejmě rozpálí i v sauně a poté budou předávat energii do okolního prostředí. Tím se dá šetřit energie pro vytápění sauny, ať už ji vytápíte elektřinou, nebo třeba dřevem.

lávové kameny černo šedé

Optimalizujte si vlhkost podle potřeby

Na rozpálený kámen v sauně nalijete vodu a ta se ihned odpaří, čímž významně zvýší vlhkost vzduchu. Můžete si tímto způsobem snadno regulovat vlhkost, jak potřebujete, ovšem nezapomínejte, že čím vyšší lehkost, tím vyšší i pocitová teplota. Zatímco u suchého vzduchu s vlhkostí zhruba pět procent snesete krátkodobě i teplotu kolem sta stupňů, u velmi vlhkého vzduchu podstatně méně. Je to dáno tím, že vlhký vzduch zabraňuje odpařování vznikajícího potu, tedy přirozené tělesné termoregulaci. U velmi suchého vzduchu se začnete naopak výrazně potit, a tím pádem uvnitř těla ochlazovat, protože vzduch kolem vás ještě není vodní párou nasycen.

hnědé lávové kameny

Estetický doplněk

Saunové kameny krásně vypadají a některé vyvřelé horniny se hodí i jako estetický doplněk do zahradního jezírka, mezi skalničky, k trávníku, akvaristé je mohou využít ve vodních nádržích a děti si s nimi mohou hrát na pískovišti. Mohou vyzdobit různá zákoutí s okrasnými dřevinami, přístupové cestičky, schůdky, posezení u altánu či pergoly.

Masáže

Lávové kameny se využívají i pro léčebné účely přikládáním na pokožku. Nejčastěji se pokládají příjemně rozehřáté na záda, na paže i nohy a lze je využívat i na reflexní masáž chodidel. Výhodou lávových kamenů jak do sauny, tak i na masáže, je vysoký obsah železa a hořčíku, jde obvykle o čedič, který dlouho drží teplo, příjemně hřeje a působí velmi efektivně.