Jak správně vybrat schodiště

Není pochyb o tom, že stavba či rekonstrukce domu je velmi náročný proces, a to jak finančně, tak časově i logisticky. Je potřeba při tom rozhodnou tisíc věcí, vyřešit miliony drobností. Je pak pochopitelné, že některým z nich věnujeme více pozornosti, než jiným.

Příkladem může být výběr schodiště KMK Design. To je problém, který většina z nás příliš neřeší. Avšak to je chyba. Jednak mohou výborně doplnit vzhled domu, a za druhé se jedné o mnohem důležitější věc, než si většina lidí uvědomuje.

schodiste1

Pokud nemáme přízemní baráček, je pravděpodobné, že po nich budeme chodit každý den. Musí tedy být dostatečně bezpečné. Důraz bychom tedy měli klást především na kvalitu. Je nutné si totiž uvědomit, že nám budou sloužit dlouhá léta, možná i desetiletí. A po celou tu dobu si musí zachovat svou funkčnost.

Jako další je potřeba uvážit jejich šíři. Ta samozřejmě musí být přizpůsobena prostoru, avšak dbát je nutné i na pohodlí. Například schody mezi dvěma patry je dobré mít širší. Zde se totiž musí počítat s tím, že po nich bude chodit více lidí najednou. Musí tedy být dost široké, aby tudy prošli pohodlně dva lidé vedle sebe.

schodiste4

Pokud jde o schodiště na půdu či do sklepa, tak to jsou prostory, kam se příliš často nechodí. Je tedy nepravděpodobné, že tudy bude často chodit více lidí najednou. Navíc je to vhodný způsob, jak ušetřit alespoň nějaký prostor. Je tedy dobré je udělat v tomto případě užší.

Pokud jde o materiál, pak zde je dobré uvážit celkový ráz našeho domu. Je jeho vybavení spíše klasické? Nebo se jedná o ultramoderní budovu, plnou kovového lesku? Nesmíme zapomínat, že schodiště by nemělo působit rušivě, nýbrž by mělo do daného prostředí zapadat a dotvářet celkový ráz.

Je tedy vidět, že je toho poměrně dost, co je třeba uvážit. A jen málokomu se chce věnovat tomu takové úsilí. Avšak věřte, že se vám to nakonec rozhodně vyplatí.