Jak si představit mobilní dům

Mobilheim je slovo, již v našem slovníku zdomácnělé, každý z nás má určitou představu o tom, jak vypadá, a co od něho očekávat, ale mnohdy jsou to informace zkreslené a ne zcela pravdivé. Předně musíme rozlišit od sebe tyto stavby tak, jak jsou koncipovány, tedy na celoročně obyvatelné a pouze sezonní:

posezení na terase

Sezonní mobilní domy – začaly k nám putovat již po sametové revoluci, a to v podobě staveb s vlastní nápravou, které bylo možno převážet podobně, jako je tomu u návěsů kamionů. Jejich rozměry byly výrazně omezené, stejně tak i hmotnost, která se pohybovala kolem jedné tuny. Bylo možné s nimi poměrně snadno cestovat a parkovat je na vhodném terénu prakticky bez omezení. Tyto objekty u nás najdete stále, např. v kempu Stvořidla na Sázavě. Mají jednoduchá okna, nejsou zateplené a slouží pro dočasný pobyt v teplém období roku. Nemají možnost mít vlastní vytápění (kromě lokálních elektrických či plynových topidel) a bez izolační vrstvy byste v nich v zimě ani dlouho nevydrželi.

kompost na zahradě

Celoročně obyvatelné domy – jsou to v podstatě dřevostavby, zateplené tak, aby je bylo možno využívat i v silných mrazech. Mají zateplené stropy, podlahy, stěny, mají dvojitá skla v oknech a jsou koncipována i s mnoha možnostmi vytápění. To se realizuje zpravidla elektrokotlem, elektrickými přímotopy, přípojkou zemního plynu a stále častěji jde o zabudování krbových kamen.

Hmotnost celoročních mobilheimů je kolem pěti až sedmi tun, dle dispozice a velikosti, dopravují se na místo určení speciálními návěsy, usazují se mobilními jeřáby s vysokou nosností buď na připravené pevné patky, nebo na základovou desku. V zásadě se svou konstrukcí příliš neliší od nízkoenergetických dřevostaveb a mnohdy ani na první pohled nepoznáte, že jde o mobilní dům. Jejich výhodou je hlavně vybavenost, útulnost, dostatek životního prostoru na plošné výměře, dlouhá životnost s minimálními nároky na údržbu a nižší cena ve srovnání s tržní cenou mnoha typů nemovitostí.